Hubení potkanů - orientační ceny od: 1.650.- Kč bez DPH za bytový dům. Dále viz ceník.
NAŠE PORADNA - téma "POTKANI"
Je deratizace proti škodlivým hlodavcům povinná?
Velmi zkráceně lze říci, že dle současně platné legislativy je každý majitel a správce objektu povinen zajišťovat odbornou činnost cílenou na likvidaci původců a přenašečů infekčních onemocnění aj. Podnikatelé v oblasti stravování a potravinářství obecně mají navíc za povinnost nechat si vypracovat tzv. HACCP, což je jakýsi metodický manuál, ze kterého vyplývají jednoznačné povinnosti v oblasti deratizace pro danou provozovnu.
Přemnožení potkanů v našich městech je prý dáno mimo jiné tím, že si potkany krmíme. Co si pod tím máme představit?
Ano. Stačí se projít okolo popelnic. A to nemusíme být ani na sídlišti. Potkani se snaží dostat k jakýmkoliv zbytkům jídla a toho se v popelnicích a v jejich okolí nachází dostatečné množství k jejich životu a hlavně reprodukci. Nechceme v žádném případě nějak moralizovat, ale naším zodpovědným přístupem by určitě došlo k výraznému snížení škodlivých hlodavců ve městech. Důsledky naší laxnosti vidíme denně z pohledu své práce.
Co tedy myslíte, že pro to můžeme udělat?
Je to několik věcí. Vy jako občan: stačilo by především zajistit pravidelný a pečlivý úklid okolo popelnic a hospodařit s potravinami tak, abychom je nemuseli vyhazovat do popelnice. U rodinných domů toto můžete ovlivnit přímo Vy, u činžáků a paneláků prostřednictvím své správní firmy nebo majitele domu.
To zní logicky, ale přesvěčte lidi... A jak tedy mohu řešit důsledky - tedy výskyt hlodavců já jako jedinec - občan?
Pokud se tedy budeme bavit o napravování důsledků výše uvedeného, tak především pravidelnými deratizacemi. A to ať preventivními, které mohou hubit ojedinělé jedince, tak represivními, kdy se již cíleně snažíme zlikvidovat přemnoženou populaci škodlivých hlodavců v našem okolí. A je třeba řešit tuto situaci doma nebo máme-li k tomu kompetence, tak i na našem pracovišti. Ne, nebývá nutné preventivně deratizovat kanceláře, ale třeba podzemní garáže pod nimi rozhodně ano a s tím spojené migrační cesty hlodavců.
Když jsem řešila tuto situaci s předsedou našeho družstva, tak sice objednal deratizaci, ale pak se několik let nic neřešilo. A když jsem opět já urgovala předsedu, aby zajistil hubení hlodavců, vznikl mezi námi až konflikt, protože mi odpověděl, že má jako předseda v domě tolik povinností, že si nepamatuje, kdy se má co opakovat, natož deratizace.
Za ta léta spolupráce s předsedy družstev a společenství vlastníků sledujeme, jak jim stále přibývají další a další povinnosti vyplývající z různých zákonů, vyhlášek a jiných předpisů. Naštěstí některé firmy v různých oborech pochopily, že je dobré, aby časovou evidenci těchto povinností vedly ve svých počítačových systémech sami a napomáhali tak vedení družstev a SVJ, či majitelům a správcům domů k dodržování zákonných předpisů. Výborně tato spolupráce funguje například s výtaháři a s revizními techniky elektro. Pro splnění všech povinností v oblasti deratizace byly zřízeny stránky www.hyg-praha.cz, kde se mohou bezplatně zaregistrovat do DDD systému. Tím odpadá nutnost pamatovat si termíny pravidelných preventivních deratizačních zákroků. Po zaregistrování s nimi bude sjednána četnost a ceny preventivních zákroků a pracovníci DDD vždy nezávazně zavolají a navrhnou termín a způsob provedení nejbližšího preventivního zákroku. Myslím, že to není špatné, protože to je opravdu nezávazné. Není třeba se vázat jakoukoliv smlouvou. Prevence je vždy levnější, než následná intenzivní represe.
Jak prokáže například správce domu, že deratizace zajišťuje a že jsou provedeny správně?
Dokladem o tom, že správce nebo majitel objektu zajišťuje preventivní deratizační zákroky je například pracovní výkaz deratizační firmy, jejíž pracovníci jsou povinni provádět pravidelné přezkoušení jejich způsobilosti provádět DDD práce.